X

Jury

Filip Springer

reporter, fotograf

Współpracuje z „Dużym Formatem”, „Polityką”, „Tygodnikiem Powszechnym”. Autor książek reporterskich poświęconych przestrzeni, między innymi „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach” (Karakter) oraz „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni” (Czarne). Stypendysta Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Marcin Kościuch

ultra architects

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, współtwórca i właściciel biura Ultra Architects założonego w 2004 roku. W 2009 roku został laureatem nagrody EUROPE 40 UNDER 40 przyznawanej przez The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies oraz The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design najlepszym europejskim architektom przed „czterdziestką”. Laureat Nagrody Architektonicznej Polityki za rok 2013. W 2014 r. w konkursie „Profesjonaliści Forbesa” został uznany za najlepszego architekta w Wielkopolsce. Współautor projektu Domu nad morzem, który otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „Polski Cement w Architekturze” w 2013 r. oraz wyróżnienie w konkursie SARP o Nagrodę Roku 2013. Współautor projektu Biura-Garażu nominowanego do finału konkursu „Building of the Year 2013” międzynarodowego portalu architektonicznego ArchDaily oraz Domku Mai wyróżnionego w konkursie Architizer A+Awards w 2013 r. Autor wzorcowej termomodernizacji poznańskiego bloku na Osiedlu Chrobrego. Realizacja ukazała się w albumie "101 najciekawszych polskich budynków dekady".

Maciej Siuda

Maciej Siuda

architekt

Absolwent Politechniki Wrocławskiej. Za dyplom XYZ Structure m.in. finalista w międzynarodowym konkursie ARCHIPRIX- MIT Boston, prezentowany w Muzeum Guggenheim w Nowym Jorku, nominowany do nagrody SARP na Dyplom Roku, wyróżniony w konkursie PRESENT w Rumunii. Stypendysta na Facultad de Arquitectura Politecnica de Valencia oraz w pracowni SQ Arquitectos (Valencia). W latach 2008-2011 architekt w biurach projektowych PO2 Arquitectos (Madryt), Sou Fujimoto Architects (Tokio) i Grupo Aranea (Alicante). Współtwórca międzynarodowych warsztatów architektonicznych IWAU, pomysłodawca kolektywu Balon, od 2012 prowadzi także własną działalność projektową. Realizuje projekty m.in. w Hiszpanii, Włoszech, w Polsce i na Haiti.

Konkurs

Temat konkursu

Budynki mieszkalne z wielkiej płyty były różnie interpretowane i wpisywane w obraz kultury miejskiej. Począwszy od poważnego w przekazie hiphopu aż po "radosną" twórczość kolorowych termoizolacji, obraz osiedli przedstawia brak stylu i chaos estetyczny. To chcemy zmienić. Stworzyć wspólną narrację, która odnosząc się z szacunkiem do założeń modernizmu równocześnie będzie odpowiadała potrzebom naszych czasów.

 

Zadanie konkursowe

Stwórz projekt modernizacji osiedla uwzględniający:
_elewację budynków
_balkony
_małą architekturę w przestrzeni wspólnej.
Wszystkie zaprojektowane elementy powinny być częściowo lub w całości wykonane z materiału włóknocementowego. Za podstawę opracowania użyj co najmniej 2 istniejące mieszkalne budynki wielokondygnacyjne, będące w układzie względem siebie, wraz z otoczeniem między nimi.

 

Nagrody

 

Uczestnicy

Studenci oraz absolwenci (do 30 roku życia) kierunków architektonicznych i projektowych, indywidualnie lub w grupach.

 

Cele

Celem konkursu jest wyłonienie projektów które najtrafniej odpowiedzą na zadanie konkursowe, cechując się przy tym oryginalnością w estetycznym i funkcjonalnym wykorzystaniu włóknocementu.

 

Harmonogram konkursu

 

Kryteria oceniania

Ocena kładzie nacisk na ogólną jakość zaproponowanego rozwiązania. Funkcjonalność i innowacyjność projektu jako całość jest czynnikiem przeważającym nad poziomem wykończenia detalu. Oryginalność: element zaskoczenia oraz wartość artystyczna pomysłu. Różnorodność: zdolność odnajdywania nowych miejsc do zastosowania włóknocementu, unikalnych i zgodnych z materiałem zarówno estetycznie jak i funkcjonalnie. Możliwość przyszłej współpracy z cembritem nad wdrażaniem projektu.

 

Nadsyłanie prac

Prace zgłoszeniowe w formie maksymalnie 5 poziomych plansz o wymiarach 100x70cm w formacie graficznym PDF o rozdzielczości DPI równej 150 należy nadsyłać na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. pliki do 20MB można przesyłać w formie załącznika do maila. Pliki od 20MB do 100MB można przesyłać za pośrednictwem dysków wirtualnych.

FAQ

W jakiej skali mamy wykonać poszczególne elementy? Elewacje, rzuty, detale. Czy jest to dowolne?

Skala jest dowolna, dokumentacja techniczna nie jest wymagana, istotnym jest aby przedstawić idee projektu w interesujący i czytelny sposób. Zachęcamy do zapoznania się z pracami zeszłorocznych laureatów konkursu: http://cembritbold.pl/cembritbold/edycja1/

Czy jako uczestnicy mamy się jakoś wcześniej rejestrować czy po prostu wysłać swoje prace do 8 maja 2015?

Wysłanie pracy w wyznaczonym terminie jest równoznaczne ze zgłoszeniem jej do konkursu.

Skąd mogę zdobyć elewacje właśnie bloków z wielkiej płyty?

Jeśli chodzi o wymiary zewnętrzne budynków sugerujemy udać się do spółdzielni mieszkaniowej odpowiedzialnej za dany obiekt, lub zwymiarować budynek samemu. Ze względu na to że nie wymagamy dokumentacji technicznej dokładność pomiarów co do centymetra nie jest istotna.

Czy mają to być budynki o zwartej bryle (tzn. podłużne "klocki") czy mogą to być budynki wielkopłytowe w innych układach (przesunięte części budynku względem siebie - "schodkowe")?

Nie ma ograniczeń co do formy budynków istotne jest tylko aby był to istniejący obiekt.

Chcemy wziąć udział w konkursie w grupie (2 osoby). Możemy zgłosić jedną pracę?

Oczywiście można zgłosić do konkursu wspólny projekt wykonany w 2 osoby.

Czy kształtowanie nowej elewacji może wiązać się z rozbudową rozumianą jako ingerencję w zewnętrzną ścianę istniejących budynków wielorodzinnych? Czy dopuszczalne jest powiększenie istniejących balkonów lub dobudowanie jeżeli one nie występują w wybranym przykładowym budynku?

Projekt ma charakter koncepcyjny dla tego dopuszczamy takie zabiegi. W temacie konkursowym zwracamy uwagę na balkony, jeśli jednak nie ma ich w wybranym przez Panią budynku to nie ma potrzeby ich dobudowywania. Chyba że wymaga tego wymyślona przez Panią koncepcja, wtedy należałoby się jedynie zastanowić nad sposobem ich dobudowania np. niezależna konstrukcja dostawiona do ściany budynku.

Czy można ingerować w układ funkcjonalny pomieszczeń nanosząc zmiany na rzuty konkretnych budynków ? Czy jednak zostajemy przy zmianie samej elewacji i wyglądu budynku od strony zewnętrznej?

W konkursie nie zajmujemy się wnętrzem mieszkań, skupiamy się na zewnętrznym wyglądzie budynków – chyba że forma zaproponowanej elewacji ma wpływ np. na tworzące się wewnątrz mieszkania efekty świetlne, wtedy można to oczywiście pokazać na wizualizacji (schemacie itd.)

Czy oczekują państwo rzutów poszczególnych kondygnacji? , czy wystarczająca jest koncepcja fasad i wizualizacje?

Konkurs ma charakter koncepcyjny dla tego nie oczekujemy rysunków wykonawczych, wizualizacje, rysunki, schematy lub zdjęcia makiet w zupełności wystarczą.

Czy można dobudowywać/ odejmować części budynków, czy raczej wprowadzać zmiany na istniejącej kubaturze budynków. Np. zaprojektować nowe wejście do klatki schodowej?

Staramy się nie ingerować w konstrukcję budynku. Dopuszczamy możliwość rozbudowy na przykład o wspominane wejścia do klatki schodowej.

Na ile prace konkursowe mają być zaawansowane technicznie? Czy oczekują Państwo podjęcia próby rozwiązań konstrukcyjnych?

Nie oczekujemy rozwiązań konstrukcyjnych ani rysunków wykonawczych. Projekt ma charakter czysto koncepcyjny. Dla tego na planszach powinny znaleźć się rysunki, szkice, zdjęcia makiet lub wizualizacje które w interesujący sposób prezentują ciekawy i kreatywny pomysł na wykorzystanie włókno-cementu.

Czy projekt musi być wykonany w całości z włókno-cementu, czy można łączyć go z innymi materiałami?

Oczywiście można łączyć włókno-cement z innymi materiałami.

Czy muszę używać dokładnie tych materiałów z katalogu czy mogę je modyfikować, wyginać, perforować?

Zachęcamy uczestników nie tylko do modyfikowania istniejącego asortymentu ale także do tworzenia propozycji własnych produktów włókno-cementowych, o odmiennych kształtach, krzywiznach, rozmiarach, kolorach itd. niż te obecne w katalogach. Jednak nie jest to wymagane, w swoim projekcie można także zaproponować zupełnie nowe zastosowanie dla standardowych produktów.

Czy zwracać uwagę na względy ekonomiczne?

Projekt ma mieć charakter koncepcyjny więc względy ekonomiczne nie są istotne.

Czym jest włokno-cement i czym się rożni od betonu?

Włókno-cement jest mieszaniną cementu, kruszyw, wody, włókien celulozowych oraz włókien PVA. W zasadzie nie różni się od betonu, ale dzięki zastosowaniu włókien zbrojących produkt może być dostępny w postaci cienkich, płaskich elementów. Więcej na http://www.cembrit.pl/W%C5%82%C3%B3kno-cement-21672.aspx

Zastępstwem dla jakich materiałów / produktów jest włókno-cement? czy może daje jakieś nowe możliwości które wcześniej były nieosiągalne przy użyciu innych materiałów?

Włóknocement znany jest od ok 100 lat. Przy jego zastosowaniu udało się wprowadzić do budownictwa elementy oparte o beton, mając na uwadze jego trwałość i wytrzymałość. Dostępna technologia pozwoliła zaś na stosowanie znacznie lżejszych elementów. Płyty dachowe i elewacyjne nie wymagają rozbudowanej ciężkiej podkonstrukcji. Jednocześnie włókno-cement jest zastępstwem dla produktów budowlanych zawierających azbest takich jak płyty "eternitowe' czy płyty płaskie zawierające azbest. Ich profile i wielkości są bardzo podobne i większości przypadkach można je wymieniać 1:1.

Jak wygląda montaż przy klasycznym użyciu płyt na elewacji budynku? czy stelaż jest konieczny i jeśli tak to czy istnieje możliwość montażu bez widocznych śrub?

Instalując płyty cementowe zawsze stosujemy podkonstrukcję – drewnianą, stalową lub aluminiową. Musimy zapewnić swobodny przepływ powietrza w przestrzeni pomiędzy materiałem izolacyjnym, a płytą. Istnieją sposoby montażu mechanicznego przy zastosowaniu wkrętów lub nitów (w zależności od pod konstrukcji), lub montaż niewidoczny - klejenie płyt do pod konstrukcji.

Jakie są rozmiary płyt czy są one ściśle ustalone i z czego wynikają? Czy jest jakiś maksymalny i minimalny rozmiar płyty lub minimalna i maksymalna jej grubość? jaka jest zależność pomiędzy powierzchnia a grubością? Na przykład zwiększając powierzchnie płyty powiedzmy dwukrotnie czy i jak bardzo należałoby zwiększyć jej grubość?

Płyty dachowe i elewacyjne dostępne są w kilku wymiarach standardowych (www.cembrit.pl). Grubość wynika z optymalizacji w zakresie np. wytrzymałości produktu, jego obszaru zastosowania i produkcji. Dla płyt elewacyjnych standardową grubością jest 8 mm. Maksymalny wymiar płyty jaką możemy zastosować na elewacji jest panel o wym. 1250 x 3050 mm. Wszystkie mniejsze formaty uzyskujemy przez rozcięcie płyt. Nie ma zależności pomiędzy grubością płyty, a powierzchnią panela, jednak jest to ograniczone wymiarem maksymalnym płyt.

Czy płyty po wyprodukowaniu są już utwardzone czy można je jeszcze wyginać?

W trakcie procesu produkcyjnego dochodzi do wiązania cementu. Po zakończeniu tego procesu płyty są gotowym produktem. Wyginanie płyt dachowych nie jest możliwe, płyty elewacyjne można wyginać w niewielkim zakresie (R ≥ 6 m).

Czy można użyć włókno cementu do produkcji mebli zewnętrznych?

W Polsce nie są oferowane takie elementy. W Austrii jako projekt R&D prowadzone są takie prace czego efektem są ławki, fotele, doniczki, karmniki i inne zewnętrzne formy.

Czy jest możliwość wyginania płyt podczas procesu suszenia? Na przykład tak by płytę 1,5 x 1,5m wygiąć pod kontem 90 stopni w połowie jej szerokości?

Nie wykonujemy tego typu usługi dla płyt elewacyjnych i nie posiadamy takiej oferty. Jednak przy specjalnym projekcie moglibyśmy to wykonać dla wstęgi włókno-cementowej o mniejszej wytrzymałości.

Czy możliwym jest wyprodukowanie z włókno-cementu innych form takich jak na przykład rury lub profile?

Jest taka możliwość.

Czy istnieje możliwość frezowania lub perforowania płyt włókno-cementowych?

Istnieje możliwość perforacji płyt lub jej grawerowanie. Operacja wykonywana jest przez firmy zewnętrzne.

Czy płyty mają różną jakość powierzchni po każdej stronie? W sensie czy maja przód i tył i jeśli tak to czy jest możliwość wyprodukowania płyty o takiej samej jakości powierzchni po obu stronach?

Z uwagi na proces produkcyjny płyta posiada "lewą stronę", która różni się od wykończonej powierzchni zarówno pod względem estetycznym jak i wykończeniem w postaci powłok i zabezpieczeń np. proces hydrofobizacji. Nie posiadamy w ofercie płyt o tej samej estetyce po obu stronach.

Czy jest możliwe uzyskanie kilku odcieni danego koloru lub kilku różnych kolorów w obrębie tej samej płyty poprzez dodanie pigmentu do masy włókno-cementowej?

Jest grupa produktów z oferty płyt elewacyjnych o charakterystycznym wyglądzie – płyty Cembonit – gdzie w obszarze jednej formatki występują cienie i przebarwienia. W przypadku potrzeby uzyskania kilku kolorów na jednej płycie proponujemy zastosowanie płyty RAW i indywidualne malowanie.

Czy grubość płyty na całej jej powierzchni musi być jednakowa? czy można by zrobić płynne przejście powiedzmy od grubości 8mm do 2cm?

Grubość płyt 8 lub 12 mm jet jednakowa dla całego panela. Możliwy jest wykonanie płytkiego na 3-4 mm graweru na powierzchni płyty. Większe różnice możemy uzyskać przez zróżnicowanie odległości w pod konstrukcji.

Cytat

"Próbowano wynaleźć lekarstwo na szarość. Pomyślano, że jak się ją zamaluje, to będzie lepiej. Pomyślano źle. Najgroźniejsze trucizny powstają podobno w trakcie opracowywania leków."

 

Filip Springer

Kontakt

Skontaktuj się z nami

cembrit bold 2015

prace konkursowe prosimy nadsyłać na adres:
bold@cembrit.pl

pytania prosimy nadsyłać na adres:
pytaniabold@cembrit.pl