konkurs dla studentów architektury

FaqJestem obecnie studentem I roku studiów magisterskich budownictwa, jednocześnie skończyłem architekturę (studiując jednocześnie z budownictwem) na poziomie magisterskim (posiadam tytuł mgr inż. arch.). Czy mogę startować w tym konkursie? W sumie jestem studentem Wydziału Budownictwa i Architektury, ale nie wiem czy tytuł mgr inż. arch. mnie nie wyklucza.
Naszym uczestnikom stawiamy tylko jeden warunek "uczestnik musi być studentem w dniu rozpoczęcia konkursu tj. 20.01.2014". W tym przypadku warunek ten jest spełniony dla tego zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie.
Na ile prace konkursowe mają być zaawansowane technicznie? Czy oczekują Państwo podjęcia próby rozwiązań konstrukcyjnych?
Nie oczekujemy rozwiązań konstrukcyjnych ani rysunków wykonawczych. Projekt ma charakter czysto koncepcyjny. Dla tego na planszach powinny znaleźć się rysunki, szkice, zdjęcia makiet lub wizualizacje które w interesujący sposób prezentują ciekawy i kreatywny pomysł na wykorzystanie włókno-cementu.
Czy przedmiotem konkursu jest rewitalizacja samego mostu czy mostu i terenu wokół?
Przedmiotem opracowania konkursowego ,oprócz samego mostu, może być także przestrzeń go otaczająca np. Plac Grunwaldzki , Plac Społeczny,brzegi rzeki a także przestrzeń pod lub nad mostem.
Czy przygotowując zadanie konkursowe mogę zająć się jedną przestrzenią - np. TYLKO Placem Społecznym, czy zaprojektowny obiekt powinien obejmować zarówno most jak i dwa place?
Można skupić się na dowolnym fragmencie zaproponowanej przez nas przestrzeni.
Czy projekt musi być wykonany w całości z włókno-cementu, czy można łączyć go z innymi materiałami?
Oczywiście można łączyć włókno-cement z innymi materiałami.
Czy muszę używać dokładnie tych materiałów z katalogu czy mogę je modyfikować, wyginać, perforować?
Zachęcamy uczestników nie tylko do modyfikowania istniejącego asortymentu ale także do tworzenia propozycji własnych produktów włókno-cementowych, o odmiennych kształtach, krzywiznach, rozmiarach, kolorach itd. niż te obecne w katalogach. Jednak nie jest to wymagane, w swoim projekcie można także zaproponować zupełnie nowe zastosowanie dla standardowych produktów.
Jaka jest maksymalna ilość osób w grupie?
Nie wprowadziliśmy limitu co do wielkości grup. Chociaż sugerujemy aby grupy nie przekraczały 5 osób.
Czy zwracać uwagę na względy ekonomiczne?
Projekt ma mieć charakter koncepcyjny więc względy ekonomiczne nie są istotne.
Czy projekt ma być skierowany do określonej grupy wiekowej?
Nie musi, ale może być.
Czym jest włokno-cement i czym się rożni od betonu?
Włókno-cement jest mieszaniną cementu, kruszyw, wody, włókien celulozowych oraz włókien PVA. W zasadzie nie różni się od betonu, ale dzięki zastosowaniu włókien zbrojących produkt może być dostępny w postaci cienkich, płaskich elementów. Więcej na http://www.cembrit.pl/W%C5%82%C3%B3kno-cement-21672.aspx
Zastępstwem dla jakich materiałów / produktów jest włókno-cement? czy może daje jakieś nowe możliwości które wcześniej były nieosiągalne przy użyciu innych materiałów?
Włóknocement znany jest od ok 100 lat. Przy jego zastosowaniu udało się wprowadzić do budownictwa elementy oparte o beton, mając na uwadze jego trwałość i wytrzymałość. Dostępna technologia pozwoliła zaś na stosowanie znacznie lżejszych elementów. Płyty dachowe i elewacyjne nie wymagają rozbudowanej ciężkiej podkonstrukcji. Jednocześnie włókno-cement jest zastępstwem dla produktów budowlanych zawierających azbest takich jak płyty "eternitowe' czy płyty płaskie zawierające azbest. Ich profile i wielkości są bardzo podobne i większości przypadkach można je wymieniać 1:1.
Czy istnieje linia produktów przeznaczonych do wnętrz? Oraz czy włókno-cement mógłby zastąpić glazurę na ścianach lub podłodze?
W ofercie dostępna jest linia produktów przeznaczonych do wnętrz – płyty do suchej zabudowy, produkty do pomieszczeń mokrych i wilgotnych. Nie posiadamy produktów do zastosowania jako elementy podłogi np. w zastępstwie glazury. Ogólnie materiały włókno-cementowe mogą stanowić element dekoracyjny wnętrz. Mogą być również "rzeźbione" specjalnymi urządzeniami, które pozwalają na wykonywanie 3d wzorów.
Jak wygląda montaż przy klasycznym użyciu płyt na elewacji budynku? czy stelaż jest konieczny i jeśli tak to czy istnieje możliwość montażu bez widocznych śrub?
Instalując płyty cementowe zawsze stosujemy pod konstrukcję – drewnianą, stalową lub aluminiową. Musimy zapewnić swobodny przepływ powietrza w przestrzeni pomiędzy materiałem izolacyjnym, a płytą. Istnieją sposoby montażu mechanicznego przy zastosowaniu wkrętów lub nitów (w zależności od pod konstrukcji), lub montaż niewidoczny - klejenie płyt do pod konstrukcji.
Sekret włókno-cementu tkwi w recepturze czy w procesie produkcji? Czy znając skład jest możliwe tworzenie form włókno-cementowych w warunkach domowych/warsztatowych?
Produkcja włókno-cementu jest objęta patentem. Wykonanie masy włóknowo-cementowej pozwalającej na dalszy proces kształtowania w warunkach domowych/warsztatowych jest mało prawdopodobne, graniczące z niepowodzeniem.
Jakie są rozmiary płyt czy są one ściśle ustalone i z czego wynikają? Czy jest jakiś maksymalny i minimalny rozmiar płyty lub minimalna i maksymalna jej grubość? jaka jest zależność pomiędzy powierzchnia a grubością? Na przykład zwiększając powierzchnie płyty powiedzmy dwukrotnie czy i jak bardzo należałoby zwiększyć jej grubość?
Płyty dachowe i elewacyjne dostępne są w kilku wymiarach standardowych (www.cembrit.pl). Grubość wynika z optymalizacji w zakresie np. wytrzymałości produktu, jego obszaru zastosowania i produkcji. Dla płyt elewacyjnych standardową grubością jest 8 mm. Maksymalny wymiar płyty jaką możemy zastosować na elewacji jest panel o wym. 1250 x 3050 mm. Wszystkie mniejsze formaty uzyskujemy przez rozcięcie płyt. Projektując rozkrój musimy mieć na uwadze również układ pod konstrukcji, która jest integralnym elementem elewacji wentylowanej. Nie ma zależności pomiędzy grubością płyty, a powierzchnią panela, jednak jest to ograniczone wymiarem maksymalnym płyt.
W której części procesu produkcyjnego są formowane płyty faliste? Czy używa się do tego formy zamkniętej do której wtryskiwany jest włókno-cement, czy wystarczy rozprowadzić jego warstwę w formie otwartej?
Masa włókno-cementowa o stosunkowo dużej gęstości jest nawijana na specjalny bęben, tworząc ze sobą od 5 do 7 warstw, a następnie w formie elastycznej wstęgi podawana na maszynę docinającą pod rozmiar. Wstęga w tym momencie może być niemal dowolnie kształtowana. Docięte wstęgi przekazywane są na specjalne metalowe przekładki o profilu płyt. Wstęgi pod wpływem ciężaru własnego i przekładek nabierają oczekiwanego kształtu a następnie w celu dalszego utwardzenie przechodzą proces "dojrzewania'.
Czy płyty po wyprodukowaniu są już utwardzone czy można je jeszcze wyginać?
W trakcie procesu produkcyjnego dochodzi do wiązania cementu. Po zakończeniu tego procesu płyty są gotowym produktem. Wyginanie płyt dachowych nie jest możliwe, płyty elewacyjne można wyginać w niewielkim zakresie (R ≥ 6 m).
Młodzi ludzie do tego stopnia polubili beton ze powstały nawet próby tworzenia z niego mebli. Czy włókno-cement mógłby mieć przyszłość w meblarstwie?
W Polsce ze względu na jeszcze zbyt małą dojrzałość społeczeństwa dot. tego typu produktów i architektury nie są oferowane takie elementy. W Austrii jako projekt R&D prowadzone są takie prace czego efektem są ławki, fotele, doniczki, karmniki i inne zewnętrzne formy.
Czy jest możliwość wyginania płyt podczas procesu suszenia? Na przykład tak by płytę 1,5 x 1,5m wygiąć pod kontem 90 stopni w połowie jej szerokości?
Nie wykonujemy tego typu usługi dla płyt elewacyjnych i nie posiadamy takiej oferty. Jednak przy specjalnym projekcie moglibyśmy to wykonać dla wstęgi włókno-cementowej o mniejszej wytrzymałości.
Czy możliwym jest wyprodukowanie z włókno-cementu innych form takich jak na przykład rury lub profile?
Jest taka możliwość.
Czy istnieje możliwość frezowania lub perforowania płyt włókno-cementowych.
Istnieje możliwość perforacji płyt lub jej grawerowanie. Operacja wykonywana jest przez firmy zewnętrzne.
Czy płyty mają różną jakość powierzchni po każdej stronie? W sensie czy maja przód i tył i jeśli tak to czy jest możliwość wyprodukowania płyty o takiej samej jakości powierzchni po obu stronach?
Z uwagi na proces produkcyjny płyta posiada "lewą stronę", która różni się od wykończonej powierzchni zarówno pod względem estetycznym jak i wykończeniem w postaci powłok i zabezpieczeń np. proces hydrofobizacji. Nie posiadamy w ofercie płyt o tej samej estetyce po obu stronach.
Czy jest możliwe uzyskanie kilku odcieni danego koloru lub kilku różnych kolorów w obrębie tej samej płyty poprzez dodanie pigmentu do masy włókno-cementowej?
Jest grupa produktów z oferty płyt elewacyjnych o charakterystycznym wyglądzie – płyty Cembonit – gdzie w obszarze jednej formatki występują cienie i przebarwienia. W przypadku potrzeby uzyskania kilku kolorów na jednej płycie proponujemy zastosowanie płyty RAW i indywidualne malowanie.
Czy grubość płyty na całej jej powierzchni musi być jednakowa? czy można by zrobić płynne przejście powiedzmy od grubości 8mm do 2cm
Grubość płyt 8 lub 12 mm jet jednakowa dla całego panela. Możliwy jest wykonanie płytkiego na 3-4 mm graweru na powierzchni płyty. Większe różnice możemy uzyskać przez zróżnicowanie odległości w pod konstrukcji.


Patronat medialny: