bold III
Kto zna działanie przyrody, ten żyje z nią w zgodzie.
Czuang Cy


temat konkursu

Środowisko naturalne wydaje się nam coraz bardziej obce. Brak chociaż namiastki infrastruktury, do której przyzwyczaiła nas miejska codzienność, sprawia nam dyskomfort. Jednocześnie czujemy się nieswojo po dłuższym przebywaniu w środowisku zurbanizowanym pozbawionym przyrody. Czy możliwe jest takie zagospodarowanie ogólnodostępnych terenów rekreacyjnych aby stały się bardziej „przyjazne”? Jak tego dokonać, by zetknięcie ludzkich potrzeb i oczekiwań z naturą nie odbywało się ze stratą dla żadnego z nich?

zadanie konkursowe

Stwórz koncepcyjny projekt zagospodarowania terenu rekreacyjnego, poprawiający funkcjonalność danego miejsca, przy jednoczesnym zachowaniu jego naturalnego charakteru. Projekt może uwzględniać małą/dużą architekturę, jak również obiekty/instalacje działające na rzecz promocji idei zrównoważonego rozwoju oraz środowiska naturalnego samego w sobie. Wszystkie zaprojektowane elementy powinny być częściowo lub w całości wykonane z materiału włókno-cementowego.

nagrody


uczestnicy

Studenci oraz absolwenci (do 30 roku życia) kierunków architektonicznych i projektowych, indywidualnie lub w grupach.

cele

Celem konkursu jest wyłonienie projektów, które najtrafniej odpowiedzą na zadanie konkursowe, cechując się przy tym oryginalnością w estetycznym i funkcjonalnym wykorzystaniu włóknocementu.

kryteria oceniania

Ocena kładzie nacisk na ogólną jakość zaproponowanego rozwiązania. Funkcjonalność i innowacyjność projektu jako całość jest czynnikiem przeważającym nad poziomem wykończenia detalu.

Oryginalność: element zaskoczenia oraz wartość artystyczna pomysłu.

Różnorodność: zdolność odnajdywania nowych sposobów zastosowania włóknocementu, unikalnych i zgodnych z materiałem zarówno estetycznie jak i funkcjonalnie. Możliwość przyszłej współpracy z Cembritem nad wdrażaniem projektu.

harmonogram

nadsyłanie prac

Prace zgłoszeniowe w formie maksymalnie 5 poziomych plansz o wymiarach 100x70cm w formacie graficznym PDF o rozdzielczości 150 DPI należy zgłaszać za pomocą zakładki zgłoś projekt.

Pojedynczy plik nie powinien przekraczać wagi 20MB. Pliki od 20MB do 100MB można przesyłać za pośrednictwem dysków wirtualnych na aders: bold@goodagency.pl
jury

Paweł Kobryński front architects

Absolwent WBAiIŚ Politechniki Poznańskiej / 1994/ i Studiów podyplomowych w Instytucie Planowania Przestrzennego Uniwersytetu w Rouen /1995/. II nagroda w konkursie DYPLOM ROKU – Centrum Multimedialne w Poznaniu /1994/. Asystent na Wydziale Architektury PP /od 1995/.

więcej

Piotr Musiałowski 2pm

Architekt, absolwent Politechniki Warszawskiej, (dyplom u prof. Ewy Kuryłowicz). Ze swoją promotorką współpracował w zespole projektującym gmach Muzeum Historii Polski. Pierwszą samodzielną realizacją był budynek sanitarny z toaletami w Kazimierzu Dolnym, nagrodzony w konkursie organizowanym przez firmę Sanitec KOLO.

więcej

Maciej Jacaszek

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Od 2002 roku partner w pracowni Restudio Architektury. Laureat licznych konkursów architektonicznych.

więcej


faq

W jakiej skali mamy wykonać poszczególne elementy? Elewacje, rzuty, detale. Czy jest to dowolne?
Skala jest dowolna, dokumentacja techniczna nie jest wymagana, istotnym jest aby przedstawić idee projektu w interesujący i czytelny sposób. Zachęcamy do zapoznania się z pracami zeszłorocznych laureatów konkursu: http://cembritbold.pl/cembritbold/edycja2/


Czy jako uczestnicy mamy się jakoś wcześniej rejestrować czy po prostu wysłać swoje prace do 7 czerwca 2015?
Wysłanie pracy w wyznaczonym terminie jest równoznaczne ze zgłoszeniem jej do konkursu.


Chcemy wziąć udział w konkursie w grupie (2 osoby). Możemy zgłosić jedną pracę?
Oczywiście można zgłosić do konkursu wspólny projekt wykonany w 2 osoby.


Na ile prace konkursowe mają być zaawansowane technicznie? Czy oczekują Państwo podjęcia próby rozwiązań konstrukcyjnych?
Nie oczekujemy rozwiązań konstrukcyjnych ani rysunków wykonawczych. Projekt ma charakter czysto koncepcyjny. Dla tego na planszach powinny znaleźć się rysunki, szkice, zdjęcia makiet lub wizualizacje które w interesujący sposób prezentują ciekawy i kreatywny pomysł na wykorzystanie włókno-cementu.


Czy projekt musi być wykonany w całości z włókno-cementu, czy można łączyć go z innymi materiałami?
Oczywiście można łączyć włókno-cement z innymi materiałami.


Czy muszę używać dokładnie tych materiałów z katalogu czy mogę je modyfikować, wyginać, perforować?
Zachęcamy uczestników nie tylko do modyfikowania istniejącego asortymentu ale także do tworzenia propozycji własnych produktów włókno-cementowych, o odmiennych kształtach, krzywiznach, rozmiarach, kolorach itd. niż te obecne w katalogach. Jednak nie jest to wymagane, w swoim projekcie można także zaproponować zupełnie nowe zastosowanie dla standardowych produktów.


Czy zwracać uwagę na względy ekonomiczne?
Projekt ma mieć charakter koncepcyjny więc względy ekonomiczne nie są istotne.


Czym jest włókno-cement i czym się rożni od betonu?
Włókno-cement jest mieszaniną cementu, kruszyw, wody, włókien celulozowych oraz włókien PVA. W zasadzie nie różni się od betonu, ale dzięki zastosowaniu włókien zbrojących produkt może być dostępny w postaci cienkich, płaskich elementów. Więcej na http://www.cembrit.pl/Włókno-cement-21672.aspx


Zastępstwem dla jakich materiałów / produktów jest włókno-cement? czy może daje jakieś nowe możliwości które wcześniej były nieosiągalne przy użyciu innych materiałów?
Włókno-cement znany jest od ok 100 lat. Przy jego zastosowaniu udało się wprowadzić do budownictwa elementy oparte o beton, mając na uwadze jego trwałość i wytrzymałość. Dostępna technologia pozwoliła zaś na stosowanie znacznie lżejszych elementów. Płyty dachowe i elewacyjne nie wymagają rozbudowanej ciężkiej podkonstrukcji. Jednocześnie włókno-cement jest zastępstwem dla produktów budowlanych zawierających azbest takich jak płyty "eternitowe' czy płyty płaskie zawierające azbest. Ich profile i wielkości są bardzo podobne i większości przypadkach można je wymieniać 1:1.


Czy płyty po wyprodukowaniu są już utwardzone czy można je jeszcze wyginać?
W trakcie procesu produkcyjnego dochodzi do wiązania cementu. Po zakończeniu tego procesu płyty są gotowym produktem. Wyginanie płyt dachowych nie jest możliwe, płyty elewacyjne można wyginać w niewielkim zakresie (R ≥ 6 m).


Czy można użyć włókno cementu do produkcji mebli zewnętrznych?
W Austrii jako projekt R&D prowadzone są takie prace czego efektem są ławki, fotele, doniczki, karmniki i inne zewnętrzne formy.


Czy jest możliwość wyginania płyt podczas procesu suszenia? Na przykład tak by płytę 1,5 x 1,5m wygiąć pod kontem 90 stopni w połowie jej szerokości?
Nie wykonujemy tego typu usługi dla płyt elewacyjnych i nie posiadamy takiej oferty. Jednak przy specjalnym projekcie moglibyśmy to wykonać dla wstęgi włókno-cementowej o mniejszej wytrzymałości.


Czy możliwym jest wyprodukowanie z włókno-cementu innych form takich jak na przykład rury lub profile?
Jest taka możliwość.


Czy istnieje możliwość frezowania lub perforowania płyt włókno-cementowych?
Istnieje możliwość perforacji płyt lub jej grawerowanie. Operacja wykonywana jest przez firmy zewnętrzne.


Czy płyty mają różną jakość powierzchni po każdej stronie? W sensie czy maja przód i tył i jeśli tak to czy jest możliwość wyprodukowania płyty o takiej samej jakości powierzchni po obu stronach?
Z uwagi na proces produkcyjny płyta posiada "lewą stronę", która różni się od wykończonej powierzchni zarówno pod względem estetycznym jak i wykończeniem w postaci powłok i zabezpieczeń np. proces hydrofobizacji. Nie posiadamy w ofercie płyt o tej samej estetyce po obu stronach.


Czy jest możliwe uzyskanie kilku odcieni danego koloru lub kilku różnych kolorów w obrębie tej samej płyty poprzez dodanie pigmentu do masy włókno-cementowej?
Jest grupa produktów z oferty płyt elewacyjnych o charakterystycznym wyglądzie – płyty Cembonit – gdzie w obszarze jednej formatki występują cienie i przebarwienia. W przypadku potrzeby uzyskania kilku kolorów na jednej płycie proponujemy zastosowanie płyty RAW i indywidualne malowanie.


Czy grubość płyty na całej jej powierzchni musi być jednakowa? czy można by zrobić płynne przejście powiedzmy od grubości 8mm do 2cm?
Grubość płyt 8 lub 12 mm jest jednakowa dla całego panela. Możliwy jest wykonanie płytkiego na 3-4 mm graweru na powierzchni płyty. Większe różnice możemy uzyskać przez zróżnicowanie odległości w pod konstrukcji.


bold III

Drzewa i kamienie
nauczą cię rzeczy,
których nie usłyszysz
z ust żadnego nauczyciela.
Claraval

kontakt:
patroni: