faq

W jakiej skali mamy wykonać poszczególne elementy? Elewacje, rzuty, detale. Czy jest to dowolne?

Skala jest dowolna, dokumentacja techniczna nie jest wymagana, istotnym jest aby przedstawić idee projektu w interesujący i czytelny sposób. Zachęcamy do zapoznania się z pracami zeszłorocznych laureatów konkursu: http://cembritbold.pl/cembritbold/public/cembritbold/edycja3

 

Czy jako uczestnicy mamy się jakoś wcześniej rejestrować czy po prostu wysłać swoje prace do 31 maja 2017?

Wysłanie pracy w wyznaczonym terminie jest równoznaczne ze zgłoszeniem jej do konkursu.

 

Chcemy wziąć udział w konkursie w grupie (2 osoby). Możemy zgłosić jedną pracę?

Oczywiście można zgłosić do konkursu wspólny projekt wykonany w 2 osoby. Zespół konkursowy nie może natomiast przekroczyć 6 osób.

 

Na ile prace konkursowe mają być zaawansowane technicznie? Czy oczekują Państwo podjęcia próby rozwiązań konstrukcyjnych?

Nie oczekujemy rozwiązań konstrukcyjnych ani rysunków wykonawczych. Projekt ma charakter czysto koncepcyjny. Dla tego na planszach powinny znaleźć się rysunki, szkice, zdjęcia makiet lub wizualizacje które w interesujący sposób prezentują ciekawy i kreatywny pomysł na wykorzystanie włókno-cementu.

 

Czy projekt musi być wykonany w całości z włókno-cementu, czy można łączyć go z innymi materiałami?

Oczywiście można łączyć włókno-cement z innymi materiałami.

 

Czy muszę używać dokładnie tych materiałów z katalogu czy mogę je modyfikować, wyginać, perforować?

Zachęcamy uczestników nie tylko do modyfikowania istniejącego asortymentu ale także do tworzenia propozycji własnych produktów włókno-cementowych, o odmiennych kształtach, krzywiznach, rozmiarach, kolorach itd. niż te obecne w katalogach. Jednak nie jest to wymagane, w swoim projekcie można także zaproponować zupełnie nowe zastosowanie dla standardowych produktów.

 

Czy zwracać uwagę na względy ekonomiczne?

Projekt ma mieć charakter koncepcyjny więc względy ekonomiczne nie są istotne.

 

Czym jest włókno-cement i czym się rożni od betonu?

Włókno-cement jest mieszaniną cementu, kruszyw, wody, włókien celulozowych oraz włókien PVA. W zasadzie nie różni się od betonu, ale dzięki zastosowaniu włókien zbrojących produkt może być dostępny w postaci cienkich, płaskich elementów. Więcej na http://www.cembrit.pl/o-nas/włókno-cement/.

 

Zastępstwem dla jakich materiałów / produktów jest włókno-cement? czy może daje jakieś nowe możliwości które wcześniej były nieosiągalne przy użyciu innych materiałów?

Włókno-cement znany jest od ok 100 lat. Przy jego zastosowaniu udało się wprowadzić do budownictwa elementy oparte o beton, mając na uwadze jego trwałość i wytrzymałość. Dostępna technologia pozwoliła zaś na stosowanie znacznie lżejszych elementów. Płyty dachowe i elewacyjne nie wymagają rozbudowanej ciężkiej podkonstrukcji. Jednocześnie włókno-cement jest zastępstwem dla produktów budowlanych zawierających azbest takich jak płyty "eternitowe' czy płyty płaskie zawierające azbest. Ich profile i wielkości są bardzo podobne i większości przypadkach można je wymieniać 1:1.

 

Czy płyty po wyprodukowaniu są już utwardzone czy można je jeszcze wyginać?

W trakcie procesu produkcyjnego dochodzi do wiązania cementu. Po zakończeniu tego procesu płyty są gotowym produktem. Wyginanie płyt dachowych nie jest możliwe, płyty elewacyjne można wyginać w niewielkim zakresie (R ≥ 6 m).

 

Czy można użyć włókno cementu do produkcji mebli zewnętrznych?

W Austrii jako projekt R&D prowadzone są takie prace czego efektem są ławki, fotele, doniczki, karmniki i inne zewnętrzne formy.

 

Czy możliwym jest wyprodukowanie z włókno-cementu innych form takich jak na przykład rury lub profile?

Jest taka możliwość.

 

Czy istnieje możliwość frezowania lub perforowania płyt włókno-cementowych?

Istnieje możliwość perforacji płyt lub jej grawerowanie. Operacja wykonywana jest przez firmy zewnętrzne.

 

Czy jest możliwe uzyskanie kilku odcieni danego koloru lub kilku różnych kolorów w obrębie tej samej płyty poprzez dodanie pigmentu do masy włókno-cementowej?

Jest grupa produktów z oferty płyt elewacyjnych o charakterystycznym wyglądzie – płyty Cembonit – gdzie w obszarze jednej formatki występują cienie i przebarwienia. W przypadku potrzeby uzyskania kilku kolorów na jednej płycie proponujemy zastosowanie płyty RAW i indywidualne malowanie.

 

Czy grubość płyty na całej jej powierzchni musi być jednakowa? czy można by zrobić płynne przejście powiedzmy od grubości 8mm do 2cm?

Grubość płyt 8 lub 12 mm jest jednakowa dla całego panela. Możliwy jest wykonanie płytkiego na 3-4 mm graweru na powierzchni płyty. Większe różnice możemy uzyskać przez zróżnicowanie odległości w podkonstrukcji.